top of page

Cupa Iboo

Concurs de sah pentru incepaori - editia I

Desfășurarea competiției

Competiția se va desfășura conform regulamentului jocului de șah, cu următoarele specificații:

•   se vor desfășura 5 runde, în sistem elvețian

•   partidele se vor juca fără ceas de control

•   timpul maxim alocat pentru o partidă este de 15 minute

•   câștigă jucătorul care dă șah mat în cele 15 minute sau jucătorul care are cele mai multe puncte pe tablă după expirarea timpului

•   rezultatele partidelor care nu se termia după 15 minute sunt decise de către arbitru (în funcție de numărul de puncte existențe pe tablă, în felul următor:  Dama - 9 puncte, Turnul - 5 puncte, Calul - 3 puncte, Nebunul -  3 puncte, Pionul - 1 punct, Regele nu se calculează)

•    jucătorul care are cele mai multe puncte este considerat câștigător și este notat cu un punct

•    în caz de egalitate de puncte partida este declarată remiză, fiecare jucător fiind notat cu jumătate de punct

•   numai în cazuri excepționale ( plasă de mat, poziție de pat), arbitrul mai poate solicita efectuarea a 1 - 3 mutări după terminarea timpului, în cazul în care nu se dă mat sau pat în timpul mutarlor solicitate și făcute de față cu arbitrul, partida se va termina în funcție de punctele existențe pe tabla de șah